0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262

طلوع تمدن در فلات ایران

تاریخ هنر ایران : طلوع تمدن در فلات ایران از جیرفت آغاز می‌شود؟

فلات ایران سرزمینی گسترده است که در حدفاصل خلیج‌فارس و دریای عمان در جنوب و از شمال تمام امتداد آمودریا، دریای خزر و قفقاز را شامل می­‌شود. این سرزمین از غرب توسط رشته‌کوه زاگرس و جلگه­‌های آبرُفتی آن محدود می­‌شود و در شرق، رشته‌کوه سلیمان آن را از شبه‌قاره هند جدا می­‌سازد. این محدوده وسیع تنوع فرهنگی ویژه‌­ای را رقم زده است.
تاریخ هنر ایران با یافته‌­های جدید باستان‌شناسان تمدن ۷۰۰۰ ساله «دشت لوت» یا سرزمین «اِرت» در جیرفت تغییر کرد. مدت‌ها تصور می‌شد که کهن­‌ترین تمدن جهان تمدن «سومر» در بین‌النهرین است؛ اما کشف یک «زیگورات» با قدمت بیش از پنج هزار سال، آثار سنگی بسیار و همچنین لوح‌های گِلی به خطی ناشناخته از منطقه جیرفت، باعث شد باستان‌شناسان درباره دانسته‌ها و ادعاهای پیشین خود تردید نمایند.
در کتیبه­‌هایی که از شهر «اوروک» در جنوب بین‌النهرین کشف شده است ماجرای کشمکش میان پادشاه سومر با فرمانروای سرزمین ثروتمندی به نام ارت در شرق سومر ثبت شده است و در کتیبه‌­ای دیگر پادشاه سومری سعی کرده است با گذر از شهر شوش و ۷ رشته‌کوه به سرزمین ارت حمله کند. بررسی این کتیبه­‌ها و آثار احتمال یکی بودن تمدن جیرفت و شهر افسان‌ه­ای ارت را تقویت می­‌کند. پروفسور «هالی پیتمن» می‌گوید در امریکا از کاوش­‌های جیرفت به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح خاورمیانه یاد می­‌شود و آن‌ها معتقدند چنانچه در ۵۰ سال اخیر اتفاق مهمی در باستان‌شناسی روی دهد، به‌یقین در جیرفت و جنوب شرقی فلات ایران خواهد بود.

 

بیشترین آثار مکشوف از جیرفت شامل ظروف سفالی و سنگی، قطعات سنگ صابون و آثار مفرغی است. مرصع‌کاری‌های ظریف و زیبا، بر روی آثار سنگ صابونی که نقوش انسانی، جانوری و گیاهی بر روی آن حکاکی شده است، اشیاء شاخص این تمدن به شمار می­‌آیند. بر روی بسیاری از ظروف طرح معماری ساختمان­‌های ۲ یا ۳ طبقه به چشم می­‌خورد. کارشناسان از بازمانده‌­های غلات و نیز نقوش دام، طبیعت و انسان بر روی ظروف پی برده‌اند این مردم زندگی شهرنشینی توأم با کشاورزی، دام‌پروری، پیشه‌­وری و صنعت داشته‌­اند.

در تدوین مطلب فوق از منبع ذیل استفاده شده است.

مقاله جیرفت بهشت گمشده هلیل‌­رود، اثر سارا امت­علی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود