0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262

اژه تمدن باستانی

دومین‌ گروه‌ تمدن‌های باستانی در مدیترانه‌ تشکیل شدند‌، همچنان‌ که‌ قبلاً نخستین‌ گروه‌ در امتداد رودهای‌ مصر و بین‌النهرین‌ و هند ایجاد شده بود. سواحل دریای اِژهِ یونان خاستگاه نخستین تمدن پیشرفته در اروپا است. تمدن اژه‌­ به دست مردمانی به نام «مینوسی­‌ها»(minoan/Minoans) و «میسِنی­‌ها» (Myceneaean) شکل گرفت. مینوسی­‌ها ساکنان جزیره کِرِت (Cret) و جزایر سیکلاد (Ćyclades) در دریای اژه بودند. این دریا بین یونان و آسیای صغیر (ترکیه) قرار دارد. میسِنی­‌ها نیز در جنوب یونان سکونت داشتند.
مردم اژه بعد از پشت سر نهادن دوره نوسنگی وارد عصر شهرنشینی شدند و به‌سرعت به مدارج شهرنشینی پیشرفته‌­ای دست یافتند. این تمدن در حدود ۳۴۰۰ سال پیش در جزیره کِرِت به اوج شکوفایی رسید. مینوسی‌ها به علت روابط تجاری نزدیک با «میان‌رودان» و «مصر» در جذب و انتقال تجارب این دو تمدن به سرزمین خود و انتقال آن به یونان نقشی اساسی ایفا کردند.

اندکی بعد میسِنی­‌های ساکن جنوب یونان قدرتمندتر شده و ابتکار عمل را به دست گرفته و جانشین مینوسی­‌ها شدند. اگرچه این دو تمدن در شکوفایی تمدن یونان تاثیر عمده‌­ای داشتند اما با درخشش تمدن یونان افول کردند و به فراموشی سپرده شدند. امروزه بخشی از میراث فرهنگی آن‌ها مانند آثار معماری، قبور سنگی، تندیس‌های انسانی، نقاشی دیواری و سفالینه­‌های منقوش، در دست است که به‌منظور بررسی تمدن­‌های زمینه‌ساز تمدن یونان، مورد مطالعه پژوهشگران قرار گرفته است.
تندیس‌­های انسانی، ساده و از شکلی هندسی و زاویه‌­دار برخوردار هستند و نقاشی­‌های دیواری گستره متنوعی از اشکال ساده هندسی تا طبیعت‌گرایی را شامل می­‌شود. شادی و شوخ‌­طبعی و حرکات موزون در آثار مربوط به تمدن اژه موج می­‌زند و با وجود تاثیرات شرقی، شخصیتی مستقل و نوظهور را ارائه می­‌دهند.

برای تدوین مطالب فوق از منبع ذیل استفاده شده است.

کتاب تاریخ هنر جهان، تالیف محمدرضا ریاضی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود