0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262

چاپ برجسته

به طور کلی سه روش اصلی برای چاپ وجود دارد. چاپ برجسته، چاپ گود و چاپ مسطح؛ نکته جذاب چاپ‌های دستی این است که امکان تکثیر آن بر سطوح گوناگون وجود دارد.

«چاپ برجسته» به چاپ‌های متنوعی اطلاق می‌شود که با وجود پاره‌ای تفاوت‌ها، همگی در یک اصل کلی مشترکند و آن نحوه ساخت «قالب» است . در قالب چاپ برجسته قسمتی که موضوع چاپ را در برمی‌گیرد برجسته و بقیه قسمت‌های اطراف آن کنده و گود می‌شوند. قسمت برجسته به جوهر آغشته می‌شود و با فشاری که بر تمام قالب وارد می‌آید نقش مورد نظر روی کاغذ و یا هر سطح دیگری برگردانده می‌شود.

قدیمی‌ترین مورد به‌دست‌آمده در زمینه چاپ برجسته مُهرهایی است که از تمدن «آشوریان» و مناطق بین‌النهرین (عراق کنونی) به‌جای مانده است. بعدها یونانی‌ها و رومی‌ها مهرهای مشابهی را روی سنگ‌های قیمتی نقش کردند، این مهرها نماد عظمت و قدرت حاکمان و فرمانروایان آن زمان بودند و در تأیید فرمان‌ها و دستورهای آنان به کار می‌رفتند.

نوع قدیمی دیگر چاپ برجسته اولین بار در شرق دور مورد استفاده قرار می‌گرفت. نقش‌های چاپی روی پارچه که به‌وسیله کنده‌کاری روی چوب ایجاد می‌شد در قرن نهم در «چین» متداول بوده است. بعدها در قرن ۱۵ میلادی در «آلمان» چاپ برجسته توسط «ژان گوتنبرگ» با اختراع ماشین چاپ تکمیل شد. از انواع چاپ‌های برجسته چاپ سیب‌زمینی، چوب، پلاستیک سخت، چاپ حروفی، کلیشه‌های فتوگراوور و … را می‌توان نام برد.

در تدوین مطالب فوق از منابع ذیل استفاده شده است.

 مقاله چاپ و روش‌های متداول آن، اثر برزو ایزدپناه

 مقاله آشنایی با چاپ‌های دستی، اثر فهیمه دانشگر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود