0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
سربازان پارسی کاخ شوش

جبه، ردا و کفش مادی

در میان حجاری¬های تخت جمشید، افرادی از قوم ماد¬ نقش شده-اند که جبه¬ای بلند تا نزدیک مچِ پا بر دوش دارند. منظور از «جبه» لباس بلند و آستین درازی است که بر روی لباس‌های دیگر می¬پوشند. آستین استوانه¬ای جبه¬ها از آستین پیراهن بلندتر است و ازآنجاکه همیشه از پهلو بازنمایی شده¬اند نمی¬توان طرح پشت این جبه¬ها را حدس زد. بر روی لبه آستین و سرتاسر کناره جبه تا پشت گردن «سجاف» پهنی دوخته شده است. طرح این جبه به‌خوبی در حجاری¬های گوردخمه «قیزقاپان» قابل‌تشخیص است.

سربازان پارسی کاخ شوش
سربازان پارسی کاخ شوش

در بعضی از حجاری‌ها علاوه بر اینکه عده‌ای از مادی‌ها با جبه نشان داده‌شده‌اند تعدادی نیز «ردا» بر تن دارند. این ردا خیلی عریض نیست و پهنای آن در حدی است که علاوه بر پشت، شانه و بازوها را نیز می‌پوشاند. ظاهراً این رداها از یک تکه پارچه چهارگوش دراز تشکیل شده است که در دو طرف آن مانند جبه، دو نوار برای بسته شدن در بالای سینه وجود دارد.
در مورد کفش مورد استفاده مادی‌ها باید گفت آن‌ها حداقل سه نوع کفش دارند. نوع اول کفش چرمی یک‌تکه‌ای است که مانند جوراب به پا کشیده می‌شود و تخت اضافه ندارد و در نیم‌رخ نیز هیچ درزی در آن دیده نمی‌شود. این احتمال وجود دارد که درز کفش در پشت پاشنه و بالای آن قرا گرفته باشد. هخامنشیان نیز از این کفش استفاده می‌کردند.

سربازان پارسی و مادی
سربازان پارسی و مادی

نوع دوم چکمه‌های چرمی ساق بلند و ساده‌ای است که نمونه آن را می‌توان در پلاک طلایی گنجینه «جیحون» مشاهده کرد.
نوع سوم اما کفش‌های ساق بلندی هستند که نوک آن رو به بالا برگشته است و جلوی آن با بند بسته می‌شود. این نوع کفش در نقش برجسته‌های آشوری نیز به چشم می‌خورد و با توجه به اینکه برای پیاده‌روی‌های طولانی در زمین‌های پر گل‌ولای مناسب هستند پژوهشگران احتمال می‌دهند این کفش‌ها همان کفش‌هایی باشد که مادها هنگام ورود به ایران به پا داشتند.
مرد مادی کاخ آپادانا
مرد مادی کاخ آپادانا

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

باستان‌شناسی و هنر دوره تاریخی، تالیف علی‌اکبر سرفراز و بهمن فیروزمندی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود