0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
ظرف سفالی هنر یونان

هنر یونان

یونان شبه‌جزیره‌ای نامنظم با جزایر بزرگ و کوچک در جنوب شرقی اروپا است. نخستین مردمانی که وارد خاک یونان شدند میسِنی‌ها بودند. اندکی بعد مردمانی دیگر که به زبان یونانی سخن می‌گفتند و از شمال وارد این منطقه شده بودند وارد یونان شدند و با میسِنی‌ها درآمیختند و کم‌کم بر سواحل دریای اژه و آسیای صغیر مسلط و به‌تدریج تمدن یونان را بنا نهادند. در میان اقوام یونانی دوریسی‌ها (Doric) و ایونی‌ها (Ionic) مشهور هستند. دوریسی‌ها در خاک اصلی یونان و ایونی‌ها در جزایر و سواحل آسیای صغیر ساکن شدند و با تمدن‌های خاورمیانه در ارتباط بودند.
یونان در زمان کوتاهی به یکی از تمدن‌های بزرگ جهان تبدیل شد. هنر یونان از آغاز تا انجام به چهار شیوه یا دوره تقسیم می‌شود، «دوران هندسی» (۳۱۰۰ -۲۸۰۰ سال پیش) که آغاز تاریخ مستند یونان است و آن را مرحله شکل‌گیری تمدن یونان می‌دانند. هنر این دوره شامل سفالینه‌هایی با نقوش هندسی، جانوری و انسانی است. تصاویر انسانی و جانوری به شکل هندسی و بسیار ساده روی سفالینه‌ها نقاشی شده است. مهم‌ترین اتفاق در این دوره نگارش دو حماسه ایلیاد و اُدیسه توسط «هومر» است که نقاشی‌های روی سفالینه‌های این دوره از داستان¬های این دو حماسه مایه گرفته‌اند.

سردیس یونانی
سردیس یونانی

در «دوره باستانی» یا خاورمآبی یونانی‌ها به علت تجارت با تمدن‌های مصر و میان‌رودان از هنر‌ها و افکار این تمدن‌ها متاثر شدند و درنتیجه تلفیق آن‌ها با شیوه‌های هنر بومی خود به شیوه‌ای جدید دست یافتند. این شیوه یکی از مراحل مهم تکامل یونان است. تندیس سازی این دوره کاملاً تحت تاثیر مصری‌هاست. نقاشی‌های جاندار، پرجنب‌وجوش و سرشار از تازگی و سرزندگی، سفالینه‌های ظریف با نقاشی‌هایی که تاریخ افسانه‌ای و زندگی روزمره مردم را روایت می‌کنند و با رنگ سیاه بر روی زمینه سرخ اجرا شده‌اند از آثار مهم این دوره هستند.
«دوران کلاسیک» سومین مرحله و اوج هنر یونان به شمار می‌آید. اساس هنر این دوره بر نظم و تناسب و هماهنگی استوار است. نماها و شکل ستون‌ها و سرستون‌های این دوره حتی تا امروز هم در معماری جهان مورد توجه‌اند. یونانی‌ها از سه نوع سرستون به نام‌های دوریک (برخاسته از خاک اصلی یونان) و ایونی (برخاسته از سواحل دریای اژه و آسیای صغیر) و کرنتی (تلفیقی از هر دو شیوه) استفاده می‌کردند. سمبل معماری کلاسیک معبد پارتنون است که به شیوه دوریک ساخته شده است. شیوه دوریک جدی، سنگین و نیرومند است و شیوه ایونی نرم و دلپذیر. تندیس‌های عهد کلاسیک جزء عالی‌ترین نمونه‌های تندیس سازی در جهان به شمار می‌آیند و مجسمه دیسک‌پران و زئوس شاخص‌ترین آن‌ها هستند. هنر کلاسیک بزرگ‌ترین ارمغان هنر یونان به هنر غرب است.

ظرف سفالی هنر یونان
ظرف سفالی هنر یونان

حمله اسکندر به آسیا و تصرف بخش‌هایی از خاورمیانه، سبب گسترش تمدن و هنر یونان از راه آسیای صغیر به‌سوی شرق شد. در این دوره از تلفیق هنر یونانی با هنر محلی سرزمین‌های تصرف شده شیوه‌ای ایجاد شد که به هنر هِلنی معروف است. تندیس سازان واقعیت‌های زندگی روزمره را موردتوجه قرار دارند و احساس انسان را به‌صورت هیجان، نگرانی، رنج و حسرت مجسم ساختند. در دوره هِلنی، سبک کلاسیک در سرزمین اصلی یونان متوقف نشد. تندیس الهه پیروزی نمونه‌ای از آثار باارزش کلاسیک در دوره هِلنی است.

هنر یونان
هنر یونان

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

کتاب تاریخ هنر جهان، تالیف محمدرضا ریاضی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود