0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
کیف چرمی

حکاکی روی چرم

هنر حکاکی (قلم‌زنی) روی چرم یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های صنایع‌دستی است. این تکنیک قدیمی تشابه زیادی به قلم‌زنی روی فلز دارد.
چرم که از پوست حیوانات به دست می‌آید در مقایسه با دیگر موادی که بشر به‌عنوان پوشش به‌کار می‌رود دارای خواص منحصربه‌فردی است. برای تغییر پوست به چرم باید آن را دباغی کرد که روش‌های مختلف دباغی منجر به تولید چرم‌هایی با خواص مختلف می‌شود.
چرم‌های مورداستفاده برای حکاکی می‌بایست «دباغی گیاهی» شده باشند. این نوع چرم‌ها رطوبت را به خوبی جذب کرده و به «چرمکار» اجازه می‌دهد تا آن را به راحتی تغییر شکل داده، نقش انداخته، رنگ نموده و یا به براقیت آن اضافه نماید. پوست حیواناتی از خانواده گاو (مانند گاومیش و گاو معمولی) تأمین‌کننده چرم‌های مخصوص چرم‌کاری هستند.

حکاکی چرم
حکاکی چرم

قبل از کار بر روی چرم ابتدا باید آن را مرطوب کرد. این عمل را می‌توان با آب و یا مواد آماده شده تجاری و به‌وسیله‌ یک اسفنج انجام داد. هنگامی‌که چرم مرطوب می‌شود، الیاف آن متورم و نرم می‌شوند، چرم‌های دباغی‌شده به‌وسیله مواد دباغی گیاهی به‌طور کامل مرطوب شده و درست مانند قالب‌های رُسی آماده هر نوع شکل‌پذیری هستند. زمانی که ظاهر چرم مرطوب شده، به رنگ اصلی خود بازگشت، چرم آماده نقش‌اندازی (حکاکی) می‌شود. بعد از آماده شدن چرم باید طرح مورد نظر با استفاده از کاغذ پوستی بر روی چرم انتقال پیدا کند. سپس با استفاده از لوازم (سنبه‌های مخصوص) و چکش چوبی نقوش موردنظر بر روی چرم حکاکی می‌شود. سنبه‌های مخصوص سازنده‌ی اثر را قادر به خلق تعداد بی‌شماری از طرح‌های ترکیبی می‌نماید.

کیف چرمی
کیف چرمی

بعدازاینکه نقش‌اندازی (حکاکی) بر روی چرم تمام شد، به‌وسیله‌ی یک برس ساخته‌شده از پشم گوسفند، پوشش نازکی از مواد پرداخت‌کننده‌ی چرم بر روی آن مالیده می‌شود. پرداخت نهایی بر روی چرم، باعث درخشندگی و زیبایی بیشتر نقوش حکاکی شده بر روی چرم می‌شود.
این تکنیک امروزه شاید در خارج از کشور رواج بیشتری داشته باشد اما سابقه تاریخی آن بر روی جلدهای ایرانی هرچند با موتیف‌های محدودتر، کاملاً مشهود است.

کیف چرمی پوریا چرم
کیف چرمی پوریا چرم

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

منبع مصاحبه شفاهی با هنرمندان فعال در این حوزه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود