0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
تست لعاب

لعاب چیست

ماده اصلی تهیه سفال خاک رس است و به همین دلیل سفال‌ها عموماً نخودی رنگ هستند. برای تغییر رنگ و افزایش استقامت سفال‌، اصطلاحاً آن را لعاب‌کاری می‌کنند بر همین اساس رنگ‌های مختلفی که بر روی ظروف سفالی و سرامیک جلوه‌گر می‌شود را لعاب می‌گویند.
لعاب از منظر دسته‌بندی مواد شیمیایی در خانواده «شیشه¬ها» قرار می‌گیرد ترکیب‌های شیمیایی آن «باز» ها «اسید» ها هستند. مقدار و ترکیب اکسیدهای مختلف، باعث تنوع رنگ در لعاب‌ می‌شود.

تست لعاب صنایع دستی
تست لعاب صنایع دستی

لعاب از ترکیب کردن پودر سنگ‌های متفاوت با یکدیگر به وجود می¬آید. بستگی به نوع پودر سنگ‌ها و مقادیرشان لعاب‌های متفاوتی تولید می‌شود. ترکیبات آزمایشی این پودر سنگ‌ها در کوره¬ای مخصوص مورد آزمون قرار می‌گیرد تا میزان و درصد هر یک از آن‌ها برای به دست آوردن رنگ معینی از لعاب، تعیین گردد. بعد از دست یافتن به ترکیب نهایی پودر لعاب‌ها درون ظروف سرامیکی ریخته می‌شود و برای پخت در کوره قرار می‌گیرد. یکی از موارد ضروری در لعاب‌کاری پختن لعاب‌ها است. این عمل باعث می‌شود مواد سمی احتمالی که در لعاب وجود دارد از بین برود.
پس از پخت لعاب را از ظرف‌های سرامیکی جدا کرده و سپس آن را می‌کوبند و به‌صورت پودر درمی‌آوردند. نحوه استفاده از پودر لعاب بدین گونه است که آن را با آب مخلوط کرده تا به‌صورت مایع درآید. سپس مایعِ لعاب به‌دست‌آمده را برای لعاب‌کاری ظروف سفالی استفاده می‌کنند.
لعاب‌ها بعد از پخت روی ظروف سفالی، نامحلول و در مقابل آب، فشار هوا، سرما و گرما مقاوم هستند و لعابی که در برابر هر کدام از عوامل ذکرشده دچار ضعف باشد اصطلاحاً پوسته‌پوسته می‌شود.

نقاشی روی سفال
نقاشی روی سفال

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

مقاله سفال، کاشی و سرامیک، اثر غلامرضا مرادی

نظرات;لعاب چیست”

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود