0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
کشتن دیو سیاه توسط هوشنگ

هوشنگ

هوشنگ فرزند «سیامک» است که بعد از کشته شدن پدرش به دست دیو در دامان پدربزرگش «کیومرث» پرورش یافت و پس از مرگ کیومرث، شهریار جهان شد. «هوشنگ» در «اوستا» به معنای کسی است که خانه‌های خوب می‌سازد. او نخستین پادشاهی است که «اهورامزدا» به او «آتش» را شناساند. وی را استخراج‌گر آهن از سنگ نیز می‌دانند. هوشنگ در چهل‌سالگی فرمانروای آبادگر هفت ‌کشور بود. فردوسی نام هوشنگ را برگرفته از هوش و فرهنگ می‌داند و دراین‌باره می‌گوید:
گران‌مایه را نام هوشنگ بود تو گویی همه هوش و فرهنگ بود
هوشنگ بنیان‌گذار آیین و قانون دهقانی است. او مردم زمان خود را با آبیاری، صنعت، جدا کردنِ آهن از سنگ و ساختن ابزارِ آهنی آشنا ساخت و به ایشان کشاورزی آموخت. در شاهنامه؛ آشپزی، پختن نان و گله‌داری از آموزه‌های او به شمار می‌رود. درواقع او نقشی اساسی در یکجانشینی مردم و گسترش شهرنشینی داشته است. وی به اهلی کردن جانوران سودمندی مثل گاو، الاغ و گوسفند پرداخت و آن‌ها را به‌صورت جفت‌جفت جدا کرد تا مردم بتوانند حیوانات را پرورش دهند. برپایی جشن «سده» را نیز به هوشنگ نسبت می‌دهند.

کشتن دیو سیاه توسط هوشنگ
کشتن دیو سیاه توسط هوشنگ

فردوسی در شاهنامه به ماجرای کشف آتش و برگزاری جشن سده پرداخته است. طبق روایت فردوسی، هوشنگ در کوه، ماری سیاه با چشمانی سرخ دید که از دهانش دود برمی‌خاست. سنگی به‌سوی آن پرتاب کرد. سنگ، به سنگی دیگر برخورد کرد و آتشی افروخته شد. آن شب، جشنی در بزرگداشت آتش برگزار و نام آن را جشن «سده» نهادند.
برآمد به سنگ گران‌سنگ خرد هم آن و هم این سنگ گردید خرد
فروغی پدید آمد از هر دو سنگ دل‌سنگ گشت از فروغ آذرنگ
جهاندار پیش جهان‌آفرین نیایش همی کرد و خواند آفرین
که او را فروغی چنین هدیه داد همین آتش آنگاه قبله نهاد
یکی جشن کرد آنشب و باده خورد سده نام آن جشن فرخنده کرد
هوشنگ نخستین قربانی دهنده است و برای «آناهیتا» بر دامنه «کوه هرا» صد اسب نر، هزار گاو و ده هزار گوسفند قربانی کرد. مدت زمان شهریاری هوشنگ ۴۰ سال بود و پس از او «تهمورث دیوبند» به پادشاهی رسید.

کشف آتش توسط هوشنگ
کشف آتش توسط هوشنگ

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

کتاب برگزیده شاهنامه فردوسی اثر احمدعلی رجائی بخارایی
کتاب پژوهشی در اساطیر ایران اثر مهرداد بهار

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود