0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
جام شیشه

پیشینه شیشه

شیشه ماده‌ای شگفت‌انگیز است زیرا هم‌زمان بسیار شکننده و البته مستحکم است. در مورد زمان کشف آن هنوز پاسخ دقیقی یافت نشده است؛ مدارک باستان‌شناسی نشان می‌دهد که «سومری‌ها» در ۵ هزار سال پیش شیشه را کشف کردند. آن‌ها در ۴ هزار سال پیش ظروف شیشه‌ای را به مصر صادر می‌کردند؛ در واقع تا ۳۵۰۰ سال پیش در مصر این هنر-صنعت وجود نداشته است.گسترش تجارت سنگ طبیعی شیشه (سیلیس) در بین قبایل و تمدن‌های باستانی شرق مدیترانه، سوریه، مصر و بین‌النهرین (عراق کنونی)، استفاده از شیشه را برای ساخت مهره و منجوق‌های تزیینی و قطعات نوک‌تیز برای نیزه‌های چوبی به‌منظور دفاع و شکار، رواج داد. بنابراین اسکندریه در مصر، دمشق در سوریه و نینوا در بین‌النهرین به قطب‌های شیشه‌سازی عصر باستان تبدیل شدند.

تنگ شیشه ای
تنگ شیشه ای

با ظهور امپراتوری ایران (حدود ۲۶۰۰ سال پیش) و سقوط شهر «نینوا» – بزرگ‌ترین مرکز شیشه‌سازی بین‌النهرین – صنعت شیشه‌سازی از طریق شیشه‌گران این شهر به ایران منتقل شد و به‌سرعت در بخش‌های آریایی‌نشین این امپراتوری گسترش یافت. البته، اقوام آریایی منطقه خوزستان از مدت‌ها پیش‌، یعنی در ۳۰۰۰ سال پیش در دوران «امپراتوری عیلام» با شیشه آشنا بودند و از آن استفاده می‌کردند. در بقایای زیگورات «چغازنبیل»، در حدود ۳۵۰۰ سال قبل، مقدار زیادی مهره‌های استوانه‌ایِ شیشه‌ایِ آبیِ تیره به‌دست‌آمده که امضای شیشه‌گران «کاستی» و «عیلامی» بر روی آن‌ها موجود است. مُهرهای به‌دست‌آمده از «قلعه‌کوی» در منطقه دیلمان، ثابت می‌کند که حداقل در ۳۰۰۰ سال پیش، مهره و منجوق شیشه‌ای در ایران ساخته می‌شده است. اولین نشانه‌ها از ظروف شیشه‌ای را در دوران هخامنشی، در ادبیات کهن مربوط به ایران وجود دارد.

جام شیشه
جام شیشه

نویسندگان و مورخین یونان ازجمله «آریستوفان» نیز حدود ۲۵۰۰ سال پیش در یکی از نمایشنامه‌های خود به کاربرد جام‌های زرین و بلورین در دربار ایران اشاره کرده است. ازجمله قدیمی‌ترین ظروف بلورین، ظرفی متعلق به دوره ساسانی است که در آن تصویر یک پرنده خیالی حک شده و در شمال ایران کشف شده است. بااین‌وجود احتمال می‌رود مقدار زیادی از ظروف شیشه‌ای بلوری که ایرانیان قدیم استفاده می‌کردند از «سوریه» وارد شده باشند.
شیشه‌گران ایرانی با استفاده از روش‌های تزیینی خاص، به‌ویژه تراش نقوش برجسته، تزیین نواری و گُل‌مهره‌زنی و نقوش پَر مانند روی شیشه‌های ضخیم، انواع محصولات شیشه‌ای را از طریق «جاده ابریشم» به کشورهای دیگر صادر کردند.

جام شیشه رومی
جام شیشه رومی

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

مقاله مطالعه تطبیقی هنر شیشه‌گری ایران و سوریه باستان، اثر ابوالقاسم دادور
– کتاب آشنایی با آبگینه، انتشار دانشگاه پیام نور
کتاب شیشه‌گری دستی در ایران، اثر حسین یاوری

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود