0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
مجسمه عیلامی

عیلام

از ۳۲۰۰ قبل از میلاد تا حمله آشوربانی‌پال در ۶۴۶ قبل از میلاد در جنوب غربی فلات ایران مجموعه اقوامی فرمانروایی می¬کردند که تمدن درخشان عیلام را شکل دادند. بر اساس تقسیمات جغرافیایی امروز، عیلام باستان سرزمین¬های خوزستان، فارس، ایلام و بخش‌هایی از استان¬های بوشهر، کرمان، لرستان و کردستان را شامل می¬شد. از مهم‌ترین مراکز تمدن عیلام می¬توان به شوش، سرپل¬ذهاب، انشان، چغازنبیل و هفت‌تپه اشاره کرد.
قرار گرفتن تمدن عیلام در جوار تمدن¬های دشت لوت، مرکز فلات و میان‌رودان آن را به حلقه ارتباطی میان این تمدن¬ها تبدیل کرده است. تمدن عیلام را به چهار دوره زمانی تقسیم کرده-اند:
۱- دوره آغاز عیلامی (۳۲۰۰-۲۸۰۰ قبل از میلاد)
۲- دوره عیلام کهن (۲۸۰۰-۱۵۰۰ قبل از میلاد)
۳- دوره عیلام میانه (۱۵۰۰-۱۱۰۰ قبل از میلاد)
۴- دوره عیلام نو (۱۱۰۰-۶۴۶ قبل از میلاد)

ریتون عیلامی
ریتون عیلامی

مهم‌ترین شاخص دوره آغاز عیلامی گِل¬نوشتههایی است که آن‌ها را به‌عنوان «الواح عیلامی» می‌شناسند. نمونه این گِل¬نوشته‌ها از تپه سیلک نیز به‌دست ‌آمده است. ساکنان هزاره چهارم قبل از میلاد در شوش از فن سفالگری و نقاشی روی سفالِ بسیار پیشرفته‌ای برخوردار بودند که با ابداع مفرغ به‌تدریج از اهمیت آن کاسته شد. بر روی این سفالینه‌ها افزون بر نقوش هندسی نقوش جانورانی مانند بز، مار، ماهی، عقرب و گاو نقش بسته‌اند. در کنار این ظروف تندیس‌های کوچک سفالی و مهرهای ساده و استوانه‌ای زیادی ساخته شده است. شاخص‌ترین این پیکره‌ها پیکره ملکه «ناپیراسو» همسر فرمانروای شوش است که به لحاظ پیشرفت و تکامل فن ریخته‌گری و نحوه پوشاک عیلامیان قابل‌توجه است. معماری عیلامیان نیز نمایانگر تکامل معماری در خاورمیانه است که مصالح مهم آن خشت و آجر است. بزرگ‌ترین اثر معماری این تمدن «زیگورات چغازنبیل» متعلق به ۳۲۵۰ سال قبل است که بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان و کهن‌ترین بنای ایران است. در این بنا برای نخستین بار از کاشی لعاب‌دار استفاده شده است و میله‌های شیشه‌ای ماتی که در ورودی بنا بکار رفته نخستین کاربرد شیشه در معماری را نشان می‌دهند.

مجسمه عیلامی
مجسمه عیلامی

عیلامیان کشاورزی و فن آبیاری بسیار پیشرفته‌ای داشتند. سفال سازی، ذوب فلز و بازرگانی نیز در این دوره رونق فراوان داشت. مهرهای مکشوف از این دوره، اطلاعات ارزشمندی از زندگی اقتصادی و حرفه‌ای مردم این سرزمین در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد. در این دوره ابزارهای اندازه‌گیری یکسان بوده و بسیاری از کارگاه‌های تولیدی و زمین‌های وسیع کشاورزی تحت نظارت معابد و کاهنان اداره می‌شده است. اسناد به‌دست‌آمده نشان می‌دهند در این دوره مالکیت خصوصی قانونی بوده است.

هنر عیلامی
هنر عیلامی

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

کتاب دنیای گمشده عیلام اثر هینتس
کتاب تاریخ و تمدن عیلام اثر یوسف مجید زاده

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود