0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
هنر روم

روم باستان

رومی ها از اقوام «لاتین» بودند که در حدود ۴۰۰۰ سال پیش از اروپای شرقی به بخش مرکزی ایتالیا کوچ کردند. رومیان در آغاز به‌صورت یک دولت‌شهرِ تابع «اِتروسک» بودند اما به‌تدریج ابتدا بر اِتروسک‌ها و سپس بر بخش هایی از اروپا، آسیای صغیر و شمال آفریقا مسلط شدند و تمام این نواحی به نام «امپراتوری روم» شناخته شد. امپراتوری روم نامش را از شهر «رم» گرفته است. بنا به افسانه ها این شهر توسط «رومولوس» ساخته شده است. رومولوس و «رُموس» دو برادر بودند که توسط یک ماده‌گرگ بزرگ شدند. گاهنگاری تاریخی مربوط به رومیان سه دوره مشخص را برای آنان در نظر می گیرد: دوره پادشاهی (۲۷۵۰-۲۵۱۰ سال پیش)، دوره جمهوری (۲۵۱۰- ۲۰۲۷ سال پیش) و دوره امپراتوری (۲۰۲۷ -۱۵۲۴ سال پیش).

ظرف رومی
ظرف رومی

رومیان تمدن شهری را از اِتروسک ها و یونانیان آموختند و هنر و فرهنگ این دو تمدن نقشی اساسی در شکل‌گیری هنر رومی داشته است. رومیان هنرمندان و آثار یونانی را به کشور خود منتقل کردند و کپی های فراوانی نیز از آثار آن‌ها تهیه نمودند. با وجود شباهت ظاهری میان هنر رومی و هنر یونانی اما این دو هنر کاملاً از هم متمایز هستند. اگر نبوغ یونانیان در عرصه‌های هنر، علم، فلسفه، تاریخ و به‌طورکلی در قلمرو عقل و تخیل بود، برعکسْ رومیان در فعالیت‌های دنیوی مانند حقوق، کشاورزی، سیاست و کشورگشایی نابغه بودند. امپراتوری وسیع، پایتختی شایسته و شهری باشکوه طلب می کرد و هنر وظیفه‌اش بیان مجد و عظمت امپراتوری بود.
رومیان مردمانی واقع گرا، خردپیشه، عمل گرا و آینده‌نگر بودند و در جذب هنر دیگر ملل نیز تعصب نداشتند. نمونه آن پذیرش «آئین مِهر» از ایرانیان و ساخت معابد مِهری در نقاط مختلف اروپا بود. آن‌ها هنر ملل مختلف را به‌خوبی باهم هماهنگ کرده و هنر خاص خود را پدید آوردند. بیان مفاهیم غیرکلاسیک در قالب کلاسیک، علاقه به شخصیت فردی، گرایش به مفاهیمی از قبیل قانون، دولت و تمدن از خصوصیات ویژه هنر رومی است. شاید بتوان گفت هنر رومی نوعی از هنر رئالیستی را ارائه می دهد.

هنر روم
هنر روم

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

کتاب تاریخ هنر جهان، تالیف محمدرضا ریاضی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود