0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
فریدون اثر حاجی آقاجان

فریدون

فریدون فرزند «آبتین» و «فرانک» است که نژادش به شاهان قدیم ایران و «تهمورث دیوبند» می‌رسد. واژه فریدون در شاهنامه به صورت‌های «افریدون» و «آفریدون» نیز به کار رفته است. فریدون فَر و شکوه جمشید را به ارث برده بود. فرانک مادر فریدون، وقتی دانست «ضحاک» در خواب دیده است که شکستش بدست فریدون است بیمناک می‌شود و مخفیانه او را به دشتی می‌برد و فرزندش را به نگهبان دشت می‌سپارد. فریدون در آنجا از شیر گاوی به نام «بَرمایه» تغذیه می‌کند. در این میان، پدر فریدون به دست ضحاک از بین می‌رود و مغزش خوراک مارهای ضحاک می‌شود. پیش از آن که ضحاک از ماجرای دشت و گاو باخبر شود، فرانک فرزندش را به «البرز کوه» می‌برد و مراقبت از او را به مرد پاک سرشتی می‌سپارد. ضحاک در جست‌و‌جوی فریدون بَرمایه را می‌یابد و آن را می‌کشد.
فریدون که به شانزده سالگی می‌رسد، از کوه البرز به سوی مادر می‌آید و از او نام و نشان پدر را می‌پرسد. مادر او را آگاه می‌کند که پدر و برمایه به دست ضحاک از بین رفته‌اند و بدین ترتیب فریدون کینه ضحاک را به دل می‌گیرد.

فریدون و دختران جمشید
فریدون و دختران جمشید

فریدون سرانجام با سپاهی عظیم و به کمک «کاوه آهنگر» و با گُرزی که سر آن شبیه به سر گاو است بر ضحاک می‌شورد، از رود می‌گذرد و کاخ جادویی او را می‌گشاید. وی شهرناز و اَرنواز (دختران و یا به قولی خواهران جمشید) را از بند ضحاک رها می‌سازد. آن‌گاه با راهنمایی آن‌ها از مخفیگاه ضحاک آگاه می‌شود و سرانجام بر او چیره می‌شود. در این هنگام به نصیحت «سروش» او را نمی‌کشد، بلکه در کوه «دماوند» به بند می‌کشد تا مردمان و دیگر جانداران تا روز رستاخیز از او در امان باشند.
فریدون نخستین روز مهر ماه به تخت نشست و تاج کیانی بر سر گذاشت. مردم این روز را جشن گرفتند و آن روز را عید خواندند. این عید سالیان دراز در میان ایرانیان به نام «جشن مِهرگان» پایدار ماند.

فریدون اثر حاجی آقاجان
فریدون اثر حاجی آقاجان

کار دیگر فریدون بنا به روایت شاهنامه، تقسیم جهان میان سه فرزند خود است که در این میان، «روم» و «خاور» را به «سَلم» (پسر اول) و سرزمین توران را به «تور»‌(پسر میانه)، و «ایران» را به «ایرج»، که کوچکترین فرزندش است، واگذار می‌کند. برادران بزرگتر که از این تقسیم پدر راضی نیستند، کینه‌ی ایرج را به دل می‌گیرند و در نهایت، او را از بین می‌برند.
فریدون پادشاهی است که سرشتی دو قطبی دارد: پاره‌ای اهورایی و پاره‌ای اهریمنی. البته پاره اهریمنی او نسبت به اهورایی پوشیده‌تر است که فقط در یک بخش کوتاه از داستان ظهور پیدا می‌کند و آن هم زمانی است که می‌خواهد نوع تفکر و گوهر پهلوانی پسرانش را هنگام بازگشت از سزمین «یمن» به وسیله یک اژدها بسنجد. این سرشت در واقع همان قطب فروخفته اهریمنی اوست که در روند داستان، در سلم و تور نمود پیدا می‌کند.
همچنین فریدون به لحاظ داشتن سه نیروی ویژه، یعنی «توان رزمی»، «طبابت» و «افسونگری» چهره‌ای ممتاز از دیگر قهرمانان اساطیری و حماسی ایران بوده است. البته به موضوع طبابت صراحتاً در شاهنامه اشاره نشده اما قراینی موجود است که نشان می‌دهد که این ویژگی فریدون به صورت ضمنی در شاهنامه نیز بیان شده است. اما جنبه افسونگری فریدون در موارد متعدد در شاهنامه مطرح شده است.
فریدون در شاهنامه از مرز ایزد بودن عبور کرده و شخصیتی شاه- انسان یافته و دوران فرمانروایی پانصد ساله او نمادی از یک دوران رفاه عمومی است.

تبدیل شدن فریدون به اژدها
تبدیل شدن فریدون به اژدها

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

مقاله بررسی تطبیقی شخصیت‌های اساطیر ایران و یونان: فریدون- زئوس و ضحاک- تیفوئوس، اثر حمید بوشاسب
مقاله فریدون در شاهنامه، اثر دکتر منصور رستگار
معنی نام فریدون و ارتباط آن با سه نیروی او در سنت‌های اساطیری و حماسی ایران، اثر دکتر چنگیز مولایی
کتاب برگزیده داستان‌های شاهنامه، اثر احسان یارشاطر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود