0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
قتل ایرج توسط سلم و تور

ایرج در شاهنامه

فریدون پدر ایرج نیز که پس از غلبه بر ضحاک (آژی دهاک) به سلطنت می­رسد با دو دختر (و به قولی دیگر دو خواهر) جمشید به نام­های شهرناز (مهین دختر) و ارنواز (کهین دختر) ازدواج می­کند که حاصل آن، تولد سلم و تور از شهرناز و زادن ایرج از ارنواز است.

ایرَج (در اوستایی: Airiya؛ در پهلوی: Ērič) بر پایه اسطوره­های ایرانی کوچک­ترین فرزند فریدون بود. نام ایرج از ریشه آریا و با واژگانی همچون ایران هم‌خانواده ‌است. نام ایرج را از ریشه ēr به معنای آزاده و نجیب آورده‌اند. فریدون به دلیل خوی او چنین نامی را بر ایرج نهاده بود. او در شاهنامه به خوبرویی و مهرآوری شهره است. از دیگر ویژگی­های او این است که وقتی فریدون به منظور آزمودن فرزندان، خود را با جادوگری به­شکل اژدهایی در می­آورد، ایرج با درایت و شجاعت خاصی با اژدها برخورد می­کند که مورد تحسین پدر قرار می­گیرد.

قتل ایرج
قتل ایرج

فریدون پس از آن که همسرانی برای سه پسر خود برمی گزیند تصمیم می گیرد قلمرو فرمانروایی خود را بین آن ها تقسیم کند. در این تقسیم بندی کشورهای غرب سرزمین را به سلم، نواحی شرقی یعنی ترکستان و چین را به تور و ایران را به ایرج می بخشد. فریدون ایرج را شایسته تر از دو برادر می-داند. ایرج میانه رو، دلیر و خردمند است. فریدون او را بیش از دو پسر دیگر برای ایران شایسته می داند.
سلم و تور پس از مدتی از تقسیم ممالک نسبت به این تقسیم اعتراض کردند و آن را ناعادلانه دانستند، به ایرج حسادت و کینه ورزیدند و در حالی که ایرج برای دلجویی و رفع کینه به سوی دو برادر خود رفت، دو برادر او را کشتند و سر او را بردیند و برای فریدون فرستادند. فریدون از غم از دست دادن پسر بسیار گریست ولی چون پیر بود نمی توانست انتقام او را بگیرد پس آنقدر منتظر ماند تا منوچهر (نوه ی دختری ایرج) متولد شد و فریدون او را به جنگ سلم و تور فرستاد. منوچهر با آن دو جنگید و آن ها را یکی پس از دیگری کشت و فریدون نیز پادشاهی را به او بخشید.

قتل ایرج توسط سلم و تور
قتل ایرج توسط سلم و تور

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

مقاله تحقیق تطبیقی داستان حضرت یعقوب (ع) و فریدون و فرزندان آن¬ها، اثر محمد مهدی‌پور
روایت شاهنامه به نثر جلد 1، اثر ایرج گلسرخی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود