0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
قتل جمشید توسط ضحاک

جمشید

واژه جمشید از دو واژه «جم» به معنای همزاد و «شید» به معنای خورشید تشکیل شده است. در شاهنامه جمشید فرزند تهمورث است که سرانجام در اثر خودبینی از خداوند دور می‌شود و به دست «ضحاک» کشته می شود. به روایت فردوسی دوره پادشاهی جمشید ۷۰۰ سال به طول می انجامد. در دوره فرمانروایی جمشید بود که ایرانیان به برخی از شاخص های پیشرفت تمدن دست یافتند. برخی از این شاخص‌ها شامل: خشت زدن و ایجاد شهر و ایوان و گرمابه، ساخت جام‌ها و ظروف سفالین، رشتن و بافتن ابریشم و کتان و پنبه، استخراج گوهر از دلِ سنگ، ساخت عطر و می ‌و ساختن کشتی… بود.
جمشید نخستین انسانی است که پیش از زرتشت، اهورامزدا با وی سخن می گوید اما «جم» پیامبری را نمی پذیرد و به‌جای آن، شهریار زمین می گردد. نگین و عصای زرنشان دو نشان همراه جمشید هستند.

تخت جمشید
تخت جمشید

جمشید پیشه‌های مردمان را سامان داد و آنان را به چهار گروه بزرگ تقسیم کرد: مردمان دین که کارشان پرستش اهورامزدا بود و ایشان را در کوه‌ها جای داد. دو گروه دیگر جنگاوران و کشاورزان بودند و گروه چهارم کارگران و پیشه‌وران.
دیگر عمل مشهور جمشید، ساخت یک قلعه زیرزمینی به نام «ورجمکرد» است. اهورامزدا به جمشید هشدار داد که سه زمستان سخت در راه است سپس جمشید ورجمکرد را بنا کرد و از هر گیاه و حیوان یک جفت را به درون قلعه برد و مردمان نیک را هم همراه خودش کرد.
توانایی‌های جمشید باعث شد که او به تمامی هنرها دست یابد و بر هر کاری توانا شود. وی خود را در جهان یگانه یافت.

جمشید
جمشید

آنگاه حس خودبینی در او بیدار شد و اندیشه پرواز در آسمان وسوسه اش کرد. جمشید فرمان داد تا تختی گران‌بها برایش ساختند و دیوها که بنده او بودند تخت را از زمین بلند کردند و به آسمان بردند. این اتفاق در نخستین روز فروردین رخ داد که همراه با تجمع و شادی مردم بود. این روز را «نوروز» نام نهادند.
ازآن‌پس جمشید شخصی خودکامه شد. او با ادعای خدایی مرتکب دروغ شد و فره ایزدی (که توسط اهورامزدا به او اعطا شده بود) در سه مرحله به هیات یک پرنده درآمد و از وی گریخت. پس‌ از این کار مملکت رو به اضمحلال نهاد و ارتش ضحاک به ایران‌زمین حمله کرد.
فرجام جمشید در روایت ایرانی تا حدی راز آمیز است. گفته می شود که جم به دست برادرش «سپیتیوره» به دو نیم شد، در روایت دیگری این «اژی دهاک» یا ضحاک است که جمشید را می کشد و قلمرو فرمانروایی او را تصاحب می کند.

جمشید
جمشید

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

کتاب فرهنگ واژه‌های اوستا اثر احسان بهرامی به یاری فریدون جنیدی
کتاب برگزیده شاهنامه فردوسی اثر احمدعلی رجایی بخارایی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود