0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
تهمورث

تهمورث

تهمورث سومین پادشاه پیشدادی و پسر هوشنگ است که در شاهنامه به «دیوبند» و در اوستا به «زیناوند» (به معنای مسلح)، معروف است. هدف تهمورث در آغاز پادشاهی، پاک کردن جهان از بدی­ها و مبارزه با دیوها بود. او وزیری به نام «شَهرَسپ» داشت که راه نیک را به شاه نشان داد و به‌این‌ترتیب تهمورث از بدی‌ها پاک و بنده ممتاز خداوند شد. تهمورث توانست اهریمن را با فریب اسیر کند و سال‌های سال از وی به‌عنوان یک چارپا استفاده کند.

برفت اهرمن را به افسون ببست چو بر تیزرو بارگی برنشست

تهمورث
تهمورث

دیوها و یاران اهریمن که تحت فرمان تهمورث بودند چون ذلت رهبر خود را دیدند آشوب به پا کردند. تهمورث دوباره از جادو استفاده کرد و بخش زیادی از لشگر دیوها را جادو کرد و باقی آن‌ها را هم به اسارت گرفت. آن عده از دیوها که اسیر تهمورث شده بودند به او وعده دادند در قبال رهایی، به او هنری خواهند آموخت که تا آن زمان نشناخته باشد و آن هنر نوشتن بود. تهمورث به دیوها امان داد و آنان نیز تحت فرمان او درآمدند و نگارش ۳۰ گونه خط از پارسی، رومی، ‌تازی، پهلوی، سغدی و چینی … را به او آموختند.
چو آزاد گشتند از بند او بجستند به‌ناچار پیوند او
نبشتن به خسرو بیاموختند دلش را به دانش برافروختند

تهمورث و دیو
تهمورث و دیو

اهریمن ۳۰ سال در اسارت تهمورث بود اما درنهایت همسر تهمورث را با وعده‌ای فریب داد. همسر تهمورث به اهریمن اطلاع داد که وقتی‌که تهمورث در سراشیبی کوه البرز بر پشت اهریمن سوار است دچار ترس می‌شود. اهریمن تهمورث را در آنجا بر زمین انداخت و سپس او را بلعید. بعدها «جمشید»، تهمورث را از شکم اهریمن بیرون کشید و در «استودان» دفن کرد.
اهریمن در مقابل این خدمت همسر تهمورث پاداش هایی به وی داد که یکی از آن‌ها «کرم ابریشم» بود. درواقع او به همسر تهمورث ابریشم‌بافی را هدیه کرد. این پاداش از آن نظر قابل‌توجه بود که پارچه‌بافی در جهان باستان نشانه پیشرفت تمدن است. در ضمن چیدن و رشتن پَشم بُز و بافتن پارچه، از آموزه های تهمورث بود؛ که این‌گونه اهریمن هنری همپای تهمورث به همسر او اعطا کرد.
یکی از نگاره‌های زیبای شاهنامه شاه‌تهماسبی به نبرد تهمورث با دیوان پرداخته است.

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

کتاب برگزیده شاهنامه فردوسی، اثر احمدعلی رجایی بخارایی
کتاب حماسه‌سرایی در ایران، اثر ذبیح‌الله صفا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 100 هزار تومان برای تهران‌ و سفارش‌های بالای 150 هزار تومان برای شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود