0
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی رابین (برندینگ، بسته‌بندی و فروش آنلاین)
021-77649262
ضَحاک

ضَحاک

ضحاک (به زبان اوستایی اژی‌دِهاکه) پسر «مِرداس»، یکی از امیران پرهیزگار عرب است. شیطان او را به وعده پادشاهی سراسر عالم می‌فریبد و وا‌می‌دارد تا پدر خویش را هلاک کند. بعد از مدتی شیطان در لباس خوالیگری (آشپزی) نزد ضحاک می‌رود و به پاداش طبخ غذاهای لذیذ، اجازه می‌یابد تا بر شانه‌های ضحاک بوسه بزند. از جای بوسه‌های شیطان، بر کتف ضحاک مارهایی می‌رویند و پزشکان از علاج این درد عاجز می‌مانند. این بار شیطان در هیئت یک پزشک نزد ضحاک می‌رود و توصیه می‌کند که برای تسکین این درد باید خوراکی از مغز آدمیزاد به مارها داد. به این ترتیب شیطان، نسل انسان را در چنگ ضحاک گرفتار می‌کند، با این امید که بر اثر اشتهای مارها، نسل آدمی از زمین پاک شود.
ضحاک هزار سال بر زمین و انسان‌ها پادشاهی می‌کند و در طی حکومت او، هر روز جوانانی برای تأمین غذای مارها کشته می‌شوند.‌‌

ضَحاک
ضَحاک

در همین زمان بود که جمشید بر اثر غرور از فَره ایزدی دور شد و ضحاک به ایران حمله کرد و بسیاری از ایرانیان به او روی آوردند و او را به پادشاهی پذیرفتند. ضحاک بعد از به قدرت رسیدن فرمان داد جمشید را با «اره» به دو نیم کنند. «شهرنواز» و «ارنواز» دو دختر زیبای جمشید بودند که در دست ضحاک اسیر شدند. ضحاک آن‌ها را به کاخ خود برد و به همراه دو نفر دیگر به پرستاری مارها مجبور کرد. این دو خواهر به سبب ذات پاک خود هر روز یکی از دو جوانی را که قرار بود مغزشان خوراک مارها شود را آزاد می‌کردند و به‌جای مغز انسان از مغز گوسفند استفاده می‌کردند.

قتل جمشید توسط ضحاک
قتل جمشید توسط ضحاک

شبی ضحاک در خواب دید که سه مرد جنگی به سوی او می‌آیند و از بین آن‌ها کوچک‌ترینشان گُرز خود را بر سر وی می‌کوبد، سپس دست و پای او را با بندی چرمین می‌بندد و درحالی‌که مردم در پی او روان هستند به سمت کوه دماوند می‌کشد. یکی از مُعَبران خواب او را چنین تعبیر کرد:
شخصی به نام «فریدون» ضحاک را با گُرز گِران از پای درمی‌آورد و در بند می‌کشد و سپس به جای او بر تخت می‌نشیند.
سرانجام «کاوه آهنگر» که هفده پسرش به امر ضحاک کشته شده‌اند، شورش می‌کند. مردم رنج‌کشیده همراه او می‌شوند و به همراه کاوه به فریدون می‌پیوندند. فریدون به کمک کاوه و مردم، بر ضحاک پیروز می‌شود و او را در «کوه دماوند» به بند می‌کشد. ازآن‌پس خود پادشاه می‌شود و عدل را بر جهان جاری می‌کند.

مرگ ضحاک
مرگ ضحاک

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

کتاب دنیای گمشده عیلام اثر هینتس
کتاب تاریخ و تمدن عیلام اثر یوسف مجید زاده

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان و آنی ( سفارش‌های بالای 200 هزار تومان برای تهران‌ و شهرستان)

حساب کاربری

ثبت نام

ورود